+48 61 222 49 12 +48 61 222 49 13 ubezpieczenia@multirisk.pl kredyty@multirisk.pl
Hulajnoga elektryczna - jakie ubezpieczenie wybrać?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich kilku latach stały się bardzo popularnym środkiem transportu. W godzinach szczytu mogą się okazać szybsze niż samochód. Niski koszt użytkowania, komfort i szybkość poruszania się sprawiają, że wiele osób po nie sięga. To jednak sprawia, że z poruszającymi się po chodnikach hulajnogami, zdarza się coraz więcej wypadków. Dlatego wielu użytkowników decyduje się zapoznać z tym, jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej.

Jak klasyfikujemy hulajnogę elektryczną?

Nim zapoznamy się z tym jak wygląda ubezpieczenie na hulajnogę powinno się zapoznać z tym jak pojazd jest klasyfikowany. Hulajnoga określana jest, jako urządzenie transportu osobistego, którego wymiary nie mogą być większe niż 0.9 metra szerokości, 1,25 metra długości, waga zaś nie powinna być większa niż 20kg. Hulajnoga nie może rozpędzać się do prędkości większej niż 25 km/h a poruszać się na niej mogą osoby mające minimum 10 lat. Hulajnoga elektryczna inaczej niż inne pojazdy może być wykorzystywana na chodnikach. To zaś sprawia, że w miejskim ruchu, gdzie pieszych również jest wielu ryzyko wypadku rośnie. Dlatego zainteresowanie ubezpieczeniami hulajnogi rośnie.

Jakie możliwości ubezpieczenia hulajnogi istnieją?

Zacząć należy od tego, że jeśli chodzi o ubezpieczenie hulajnoga elektryczna nie jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem OC, ponieważ użytkownicy sprzętu są traktowani jako piesi, nie jak użytkownicy motocykli czy samochodów, którzy traktowani są jako kierowcy i w ich przypadku OC jest obowiązkowe.

Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje ryzyko spowodowania wypadku poruszając się hulajnogą elektryczną i dlatego jeśli chodzi o OC hulajnoga elektryczna również może być taką ochroną objęta. W grę wchodzi bądź to skorzystanie z OC w życiu prywatnym, które jest częścią ubezpieczenia mieszkania, bądź też można sięgnąć po specjalne propozycje ubezpieczeń dla właścicielu UTO. W tym przypadku w grę wchodzi ubezpieczenie OC oraz NNW.

Dodatkową opcją będzie również ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży czy też ubezpieczenie od przypadkowego zniszczenia sprzętu. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują różne oferty, wśród których klienci mogą liczyć na odpowiednie rozwiązania dla siebie.

OC dla hulajnogi – czy warto się zdecydować?

Stosunkowo wysoka prędkość jak na poruszanie się po chodnikach sprawia, że ryzyko wypadku rośnie, a tym samym istnieje również ryzyko wyrządzenia szkód osobom trzecim. Dlatego wydaje się, że jeśli chodzi o OC hulajnoga powinna być takim ubezpieczeniem objęta. Dzięki temu nie będzie trzeba pokrywać z własnej kieszeni kosztów szkód, do jakich doprowadzi się korzystając z hulajnogi. Polisa OC będąca częścią polisy mieszkaniowej może chronić użytkowników hulajnogi elektrycznej, pod warunkiem, że ubezpieczenie nie działa wyłącznie na terenie nieruchomości, której dotyczy podstawowa polisa.

Kompleksowa oferta z pełnym zakresem ochrony dla posiadaczy hulajnóg elektrycznych będzie dostępna w momencie zakupu specjalnej polisy przygotowywanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe dla właścicieli urządzeń transportu osobistego.

Ubezpieczenie dla posiadaczy UTO

Wśród propozycji przygotowywanych przez firmy ubezpieczenie pojawia się ubezpieczenie dla właścicieli UTO, w tym hulajnóg elektrycznych. To specjalne ubezpieczenie, które nie tak dawno pojawiło się na rynku ubezpieczeniowym. Pojawienie się tej propozycji to odpowiedź na oczekiwania użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy chcą właściwie się zabezpieczyć w trakcie użytkowania hulajnogi elektrycznej.

Zakres ubezpieczenia dla UTO

Zakres ubezpieczenia uzależniony jest od firmy oferującej polisę. Natomiast najbardziej popularna opcja to ubezpieczenie łączące w sobie OC oraz NNW. Dzięki OC użytkownik, który spowoduje wypadek nie pokrywa szkód z własnej kieszeni, zaś NNW pozwala pokryć koszty leczenia i rehabilitacji właściciela hulajnogi po spowodowanym wypadku. W ramach takiego ubezpieczenia przygotowane może być także ubezpieczenie hulajnogi od kradzieży.

Charakterystyka sprzętu sprawia, że hulajnoga elektryczna jest szczególnie narażona na kradzież, dlatego ten dodatkowy aspekt polisy ubezpieczeniowej może się okazać cenny.

Poza dedykowanym ubezpieczeniem dla UTO można się chronić również traktując hulajnogę jako ruchomość domową i w ten sposób ochrona będzie wynikała z zawartej polisy mieszkaniowej.

Jakie są koszty ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej?

Właściciele hulajnóg elektrycznych decydujący się na ubezpieczenie będą bez wątpienia zainteresowani kosztami takiej polisy. Ostatecznie koszty ubezpieczenia uzależnione są od wielu czynników, zakresu ochrony czy wartości konstrukcji. Trzeba się jednak liczyć z tym że koszt ubezpieczenia sprzętu wartego około 2 tysiące złotych będzie na poziomie około 200-250 złotych rocznie. Koszt wykupienia ubezpieczenia nie jest więc szczególnie wysoki, a gwarantował będzie użytkownikowi spokój w trakcie jazdy hulajnogą, nawet jeśli to użytkownik sprzętu spowoduje wypadek.

Zadzwoń do nas teraz!