+48 61 222 49 12 +48 61 222 49 13 ubezpieczenia@multirisk.pl kredyty@multirisk.pl
Ubezpieczenie OC pielęgniarki

Praca pielęgniarki jest bardzo wymagająca, ponieważ taka osoba odpowiada za zdrowie i życie pacjentów. Źle dobrany lek lub niewłaściwie założony opatrunek mogą doprowadzić do powstania poważnych komplikacji. Dlatego pielęgniarki, które prowadzą prywatną praktykę, muszą wykupić obowiązkową polisę OC, która obejmuje odpowiedzialność za szkody wynikające z podjęcia lub zaniechania czynności zawodowych. A co jeszcze warto wiedzieć o OC dla pielęgniarek?

Kiedy trzeba wykupić obowiązkowe OC dla pielęgniarek?

Pielęgniarki coraz częściej prowadzą własną działalność gospodarczą i są zatrudniane na podstawie kontraktów lub odwiedzają pacjentów w ich domach. W ramach oferowanych usług takie osoby mogą wykonać zastrzyk, podać kroplówkę lub zmienić worek stomijny. Każda czynność o charakterze medycznym jest obarczona ryzykiem popełnienia błędu. Jeśli pielęgniarka pomyliła leki lub nieprawidłowo zabezpieczyła ranę, to pacjent może oczekiwać odszkodowania za powstały uszczerbek na zdrowiu. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC dla pielęgniarek powinno w całości pokryć roszczenia pacjenta lub jego rodziny. Warto pamiętać, że polisę należy wykupić jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia usług. Dlatego ubezpieczenie musi zostać opłacone na co najmniej dzień przed otworzeniem własnej firmy.

Co obejmuje obowiązkowe OC dla pielęgniarek?

Ubezpieczenia dla pielęgniarek składają się z sum gwarancyjnych, których wysokość określa ubezpieczyciel. W obowiązkowej polisie OC dla pielęgniarki suma gwarancyjna na jedno zdarzenie standardowo wynosi 30 tys. euro. Natomiast suma gwarancyjna na wszystkie zdarzenia, jakie mogą wystąpić w okresie objętym ubezpieczeniem, powinna wynosić minimum 150 tys. euro. Podane kwoty mogą być wyższe, ale wówczas pielęgniarka zostanie zobligowana do zapłacenia droższej składki. A co jeszcze obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC pielęgniarek? Polisa będzie miała zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych
  • odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych

Jeśli szkoda powstała w momencie, gdy pielęgniarka została pozbawiona prawa do wykonywania zawodu lub jej prawo do wykonywania zawodu zostało zawieszone, to ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania. Obowiązkowe OC pielęgniarki nie obejmuje również szkód związanych ze zniszczeniem mienia, zapłatą kar umownych lub powstałe wskutek działań wojennych, zamieszek i aktów terroru.

Na czym polega dobrowolne ubezpieczenie OC dla pielęgniarek?

Obowiązkowe ubezpieczenie dla pielęgniarek ma pewne ograniczenia. Jeśli osoba, która świadczy usługi pielęgnacyjne, chce mieć pewność, że będzie właściwie chroniona, gdy popełni błąd, to powinna rozważyć wykupienie dobrowolnej polisy OC. Jest to także dobre rozwiązanie dla pielęgniarek pracujących na etacie, które chcą zawsze czuć się bezpiecznie w miejscu pracy. Zakres dobrowolnego ubezpieczenia OC może być naprawdę szeroki i zwykle obejmuje takie okoliczności jak:

  • szkody w wynajmowanym mieniu
  • szkody których doznali pracownicy zatrudnieni przez pielęgniarkę
  • szkody wynikające z przeniesienia chorób zakaźnych
  • pokrycie kosztów związanych z obsługą prawną i dochodzeniem swoich praw przed sądem
  • pokrycie kosztów związanych z badaniem na obecność wirusów HIV lub WZW oraz pokrycie kosztów leczenia
  • ochrona powyżej sumy gwarancyjnej

Jednak nawet dobrowolne ubezpieczenie OC dla pielęgniarek posiada wyłączenia. Przede wszystkim osoba ubezpieczona nie może celowo doprowadzić do powstania opisanych powyżej sytuacji. Dodatkowo takie polisy często nie obejmują czystych strat finansowych i szkód związanych z wykorzystaniem praw autorskich lub patentów przez osoby postronne. Wyłączenia dotyczą również stosowania eksperymentalnych środków i metod leczniczych.

Ile kosztuje OC dla pielęgniarek?

Obowiązkowe OC dla pielęgniarek nie jest drogie, a jednorazowa składka całoroczna może wynieść maksymalnie kilkaset złotych. Stawki będą w dużej mierze uzależnione od wysokości sum gwarancyjnych i dodatkowych pakietów. A jak sprawdzić, ile kosztuje OC dla pielęgniarek? W tym celu warto skorzystać z kalkulatora online lub można też dzwonić do agenta, który szybko obliczy wysokość składki i zaprezentuje pielęgniarce dostępne warianty. W niektórych przypadkach koszt ubezpieczenia jest rozkładany na raty. Dobrze dobrana polisa powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pielęgniarki i charakteru wykonywanych przez nią obowiązków. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać między sobą kilka ofert, by wybrać najkorzystniejszą opcję.

W natłoku obowiązków nietrudno o popełnienie błędu. Pielęgniarki często pracują po 12 godzin dzienne w trybie zmianowym, co sprawia, że są zmęczone i przepracowane. Ubezpieczenie pielęgniarek jest niezbędne, by móc swobodnie wykonywać świadczenia medyczne. Polisa OC to gwarancja bezpieczeństwa dla pielęgniarki i jej pacjentów, a taka ochrona doskonale się sprawdzi zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Zadzwoń do nas teraz!