+48 61 222 49 12 +48 61 222 49 13 ubezpieczenia@multirisk.pl kredyty@multirisk.pl
Ubezpieczenie OC wózka wiadłowego

Wózki widłowe są pojazdami, które zazwyczaj pracują w zamkniętych przestrzeniach magazynowych i wszelkie szkody przez nie wyrządzone mogą być likwidowane na podstawie ubezpieczenia zawartego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Czy wózek widłowy musi mieć OC? Czy warto decydować się na wykup takiej polisy? W jakiej sytuacji jest ona niezbędna? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

W jakiej sytuacji posiadanie OC wózka widłowego jest niezbędne?

Zdarza się, że wózki widłowe oprócz hali czy magazynu wyjeżdżają na parking i pracują w bezpośrednim sąsiedztwie samochodów osobowych. Wyrządzenie szkody przez operatora wózka w takiej sytuacji, może mieć poważne konsekwencje, bo zgodnie z obowiązującym prawem wózek staje się wtedy pojazdem wolnobieżnym, który uczestniczy w ruchu drogowym i powinien posiadać ubezpieczenie OC.

Aby odpowiedzieć na pytanie czy wózek widłowy musi mieć OC należy znać więc jego przeznaczenie. O ile podczas prac w przestrzeniach zamkniętych jest ono dobrowolne, w przypadku działalności na drogach publicznych lub parkingach, OC wózka widłowego jest obowiązkowe, a jego brak może powodować poważne konsekwencje dla właściciela, o czym przekona się w momencie, gdy operator wyrządzi szkodę lub gdy podczas rutynowej kontroli okaże się, że pojazd nie posiada ubezpieczenia.

Polisy OC wózków widłowych nie należą do najtańszych, ale jeśli pojazdy te mają opuszczać magazyn, właściciel jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia, które pozwoli bezgotówkowo naprawiać szkody wyrządzone przez operatora maszyny na drodze publicznej.

Co dzieje się w przypadku wyrządzenia szkody wózkiem widłowym bez OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) pozwala na naprawę uszkodzonego pojazdu bez finansowego udziału sprawcy. W przypadku, gdy nasz wózek widłowy po wyjeździe na drogę publiczną bez aktualnej polisy spowoduje kolizję, osoba poszkodowana zgłasza się bezpośrednio do właściciela. Odrzucenie roszczenie bardzo często skutkuje nie tylko sprawą sądową, ale także zgłoszeniem kolizji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który może nałożyć bardzo wysokie kary za jazdę bez wymaganego ubezpieczenia OC.

Czy warto wykupić ubezpieczenie OC w przypadku wózka widłowego? Biorąc pod uwagę, że każdy wózek widłowy czasem wyjeżdża poza magazyn, wydaje się, że zakup OC dla takiego pojazdu może uchronić nas przed wieloma konsekwencjami jakie wiążą się z wyrządzeniem szkody przez operatora. Pamiętajmy, że brak polisy będzie poważnym problemem nawet w sytuacji, gdy to operator wózka będzie osobą poszkodowaną. Zakup polisy w dobrej firmie pozwoli więc czuć się bezpiecznie i nie narażać się na wydatki związane z koniecznością naprawy uszkodzonego pojazdu, które mogą być bardzo wysokie.

Rezygnacja z OC dla wózka widłowego jest wskazana wyłącznie w sytuacji, gdy mamy pewność, iż nigdy nie będzie on wyjeżdżał na drogi publiczne i parkingi. W takiej sytuacji musimy jednak zadbać o odpowiednie OC działalności, które pozwoli odzyskać pieniądze za ewentualnie wyrządzone szkody na terenie zakładu.

Zadzwoń do nas teraz!